fbpx

Fast English vol 1 1 marca, 2020

Jak uczyć się efektywnie nie tracąc czasu? Jak poszerzać zasób słownictwa i włączać nowe słowa do struktury wiedzy? Mam nadzieję, że ten wpis Ci pomoże w efektywnej nauce.autor zdjęcia użytego do grafiki: Arthur Ogleznew, Pexels
 Kilka słów o języku

Jeden język już znasz – jest to Twój natywny język polski, w którym występuje wiele zapożyczeń z takich języków jak: czeski, niemiecki, łacina, włoski, francuski, rosyjski, arabski, turecki, angielski. Jeden język wynika z drugiego, języki przenikają się pod względem słownictwa i bazują na podobnych schematach gramatycznych. Istnieje oczywiście wiele różnic pomiędzy nimi, a zasadniczą różnicą jest wymowa. Ucząc się języka angielskiego włączasz nowe słowa, ich wyobrażenie dźwiękowe i umiejscowienie w zdaniach, wyrażeniach i wypowiedziach, do swojej struktury poznawczej – wiedzy.  Nowe słowa są najpierw tylko słowami, znakami, potem uczysz się ich wymowy (a twój aparat mowy układa się zupełnie inaczej niż przy wymowie w języku polskim), spotykasz je w różnych kontekstach, orientujesz się, że jedno słowo może mieć wiele znaczeń i każde jest od siebie delikatnie różne w konkretnej sytuacji. W miarę coraz większego zanurzenia w języku, słuchania nagrań, rozmów, oglądania filmów, czytania tekstów, a wreszcie mówienia – uczysz się. Pamiętaj, aby uczyć się w przyjemnej atmosferze, ponieważ mózg zapamiętuje lepiej, gdy okoliczności są przyjazne. W chwilach stresu również zapamiętuje, ale na krótko – a nie o to Ci chodzi, prawda?

 Kilka słów o dorosłym uczniu

Jedna myśl powinna Ci przyświecać: jeśli dziecko jest w stanie opanować język szybko, nie znając żadnej strategii i nie odrabiając pracy domowej – Ty też to potrafisz! Jeśli jesteś TYM dorosłym, który od wielu lat uczęszcza na różne kursy, przerywasz naukę co chwila, bo zawsze jesteś w ,,niedoczasie” albo myślisz, że nie masz talentu językowego (!) – czas to zmienić. Podczas gdy kilkuletnie dziecko ,,uczy się”, zwykle odbywa się to przez ,,zanurzenie” i pozostanie obecnym tu i teraz. Dziecko nie podróżuje myślami w przeszłość czy też przyszłość. Skupia się na tu i teraz. Dlatego poznawane w danej chwili słowo zapisuje się w jego świadomości i dziecko będzie mogło go użyć przy najbliższej skojarzonej z sytuacją okazji. Czy Ty też tak potrafisz? Tak. Ale musisz przestać podróżować myślami wstecz i do przodu, myśleć o planach, zadaniach do zrealizowania. Ten czas, w którym uczysz się języka musi być wykorzystany maksymalnie. Zorganizuj takie warunki, w których nikt nie będzie Ci przeszkadzał, a ty poświęcisz swoją uważność tylko nauce. To jest możliwe i realne do wykonania, naprawdę.

 Fast English vol 1 | Jak szybko się uczyć vol 1 

Czas na pierwsze ćwiczenie z serii Fast English. Zaplanuj 15 minut swego cennego czasu. Zorganizuj się tak, aby nikt Ci nie przeszkadzał. Postaraj się ,,wyczyścić pamięć podręczną” i nie myśl o tym co było, co będzie. Po prostu bądź. W skupieniu.

Przygotowałam dla Ciebie krótką lekcję z 10 słowami, kilka z nich poznasz w wyrażeniach oraz zdaniach – mam nadzieję, że efekt będzie oszałamiający!

Wydrukuj załączony plik pdf przed wysłuchaniem nagrania audio, przeczytaj go, a następnie odtwórz plik audio. Powodzenia!

Jeśli chcesz otrzymywać od nas edukacyjne treści – zapisz się do Newslettera!

Z dedykacją Ani i Kasi w podziękowaniu za inspirację,

Małgorzata Lewkowska