fbpx

Trudne rozmowy telefoniczne 6 marca, 2023

Uczysz się języka angielskiego od wielu lat, ćwiczysz słuchanie w kontekście. Nawet dobrze ci idą zadania typu „true/false” a uzupełnianie luk w słuchanym tekście napawa cię dumą… Do czasu gdy odbierzesz telefon a w słuchawce usłyszysz rozmówcę mówiącego do ciebie w języku angielskim. I to jest dopiero próba generalna dla twojej znajomości angielskiego i tego najważniejszego czynnika – produkcji mowy.

Badania potwierdzają, że rozmowy telefoniczne w języku angielskim generują duży stres. Nie dlatego że „słabo” znasz język angielski ale z powodu innych czynników.

Rozmowa telefoniczna w przeciwieństwie do rozmowy „face to face” pozbawiona jest obrazu drugiej osoby, której nastroju również nie rozpoznajesz słysząc tylko głos. Nie masz wspomagania w postaci ruchu ust i wyrazu twarzy, co znacznie utrudnia zrozumienie przekazu werbalnego. Dodajmy do tego potencjalną wadę wymowy rozmówcy – to może być trudna rozmowa…

Dlatego ważne jest „ostrzenie ucha” na takie okazje komunikacyjne.
Polecamy świetną stronę www ze słuchaniem i ćwiczeniami.
🎧Laboratorium słuchania

Znajdziesz tutaj ćwiczenia z podziałem na poziomy: „easy”, „intermediate”, „difficult” oraz całą masę fantastycznych ćwiczeń komunikacyjnych, na słownictwo, zrozumienie tekstów czytanych.

Ćwicz angielski zawsze gdy tylko masz okazję !
Polecam, Małgorzata Lewkowska